logo WUP

Cykl szkoleń specjalistycznych

II EDYCJA PROJEKTU:

 

Szkolenia w 2012 roku:
1."Zasady tworzenia spółdzielni socjalnych”
13.03.2012 Koszalin
14.03.2012 Białogard
15.03.2012 Sławno
16.03.2012 Świdwin

2."Rachunkowość w organizacjach pozarządowych i instytucjach otoczenia ES wspierających działanie podmiotów ES”
27.03.2012 Koszalin
28.03.2012 Białogard
29.03.2012 Sławno
30.03.2012 Świdwin

3."Prowadzenie działalności marketingowej na rzecz ES”
24.04.2012 Koszalin
25.04.2012 Białogard
26.04.2012 Sławno
27.04.2012 Świdwin

4."Promocja produktów przedsiębiorstw ES”
16.10.2012 Koszalin (dla powiatu koszalińskiego i sławieńskiego)
18.10.2012 Białogard (dla powiatu białogardzkiego i świdwińskiego)

Szkolenia w 2011 roku:
1."Tworzenie przedsiębiorstw społecznych”
17.05.2011 Koszalin
18.05.2011 Białogard
19.05.2011 Sławno
20.05.2011 Świdwin

2."Finansowe formy wsparcia ES"
31.05.2011 Koszalin
01.06.2011 Białogard
02.06.2011 Sławno
03.06.2011 Świdwin

3."Metody wspierania inicjatyw ES"
08.11.2011 Koszalin
09.11.2011 Białogard
28.11.2011 Sławno
29.11.2011 Świdwin

Szkolenia są jednodniowe, prowadzone w godz.9:00-14:30. 
Skierowane są do przedstawicieli instytucji ES, przedstawicieli instytucji wsparcia i otoczenia ES oraz osób fizycznych zamierzających utworzyć nowy podmiot ES z powiatów objętych projektem. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w szkoleniach prosimy o kontakt telefoniczny z Ośrodkami.

I EDYCJA PROJEKTU:

Szkolenia w 2009 i 2010 roku:
1. „Koordynowanie przedsięwzięć z zakresu ekonomii społecznej”
16-18 grudnia 2009 r., Stare Drawsko
Prowadzenie: Grzegorz Witkowski

Celem szkolenia było dostarczenie uczestnikom wiedzy i umiejętności w zakresie organizacji przedsięwzięć w sektorze ekonomii społecznej (ES). Zostały przedstawione podstawy organizacji przedsięwzięć  z zakresu tego sektora oraz metody wspierania podmiotów ekonomii społecznej przez instytucje rynku pracy (IRP).

2. „Rachunkowość  i finanse w organizacjach pozarządowych”
24-26 lutego 2010 r., Kołobrzeg
Prowadzenie: Halina Kozak

Celem szkolenia było dostarczenie wiedzy i umiejętności z zakresu prowadzenia finansów i rozliczeń w organizacjach pozarządowych. W szczególności poruszane były kwestie związane z rachunkowością w NGO, czyli metody rozliczania i prowadzenia księgowości i kadr w NGO, regulacjami prawnymi w tym zakresie oraz kwestie podatkowe. Omówiono także temat pozyskiwania środków finansowych w ramach działalności OPP. Szkolenie zostało wysoko ocenione przez uczestników. Podkreślano jego praktyczną użyteczność w codziennej działalności podmiotów z sektora NGO.

3. „Przygotowywanie wniosków projektowych finansowanych z EFS oraz innych źródeł”
29-31 marca 2010 r., Połczyn Zdrój
Prowadzenie: Łukasz Cieśliński

Celem szkolenia było dostarczenie wiedzy i umiejętności na temat źródeł finansowania projektów, przygotowywania wniosków projektowych oraz zasad, procedur czy formularzy składanych wniosków. Zostały przedstawione poszczególne etapy metodologii tworzenia projektu, od analizy potrzeb społeczności lokalnych i własnego potencjału do konstruowania budżetu przedsięwzięcia. Omówieniu zostały poddane główne błędy popełniane przy pisaniu wniosków, a także dalsze losy wniosku, czyli procedura oceny i umowa o dofinansowanie.

 

4. „Program Operacyjny Kapitał Ludzki – możliwość finansowania projektów społecznej”
21-23  kwietnia 2010 r., Połczyn Zdrój
Prowadzenie: Arkadiusz Mielczarek

Szkolenie rozpoczęto od wprowadzenia do tematu Europejskiego Funduszu Społecznego i omówienia dokumentów programowych – Narodowej Strategii Spójności i Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Następnie uczestnicy szkolenia zostali zapoznani z Priorytetami POKL pod kątem realizacji projektów społecznych. Omówiono Cykl Życia Projektów, zasady związane z równością szans kobiet i mężczyzn, budżet projektu (m.in. koszta kwalifikowane i niekwalifikowane, zasadność ponoszenia wydatków), a także zasady dotyczące projektów konkursowych. Przedstawiona została również praca z generatorem wniosków, w tym wypełnianie części opisowej.

 

5. "Zarządzanie zespołem w organizacjach ekonomii społecznej"
26-28 maja 2010 r., Połczyn Zdrój
Prowadzenie: Iwona Klimowicz

Szkolenie służyło przekazaniu wiedzy z zakresu tworzenia i usprawniania organizacji pracy, zarządzania zadaniami w organizacjach ES i kształtowania umiejętności wspierających pracę zespołową. Prowadząca szkolenie zaprezentowała style zarządzania, ich efektywność w podmiotach ES i sposoby zarządzania czasem pracy. Przedstawione zostały również zasady budowania współpracy, delegowania uprawnień czy sposoby zarządzania emocjami i stresem w pracy zespołowej. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się, jak wywierać wpływ i jak przeciwdziałać syndromowi wypalenia zawodowego. Dzięki pomysłowości i zaangażowaniu prowadzącej, szkolenie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem i entuzjazmem wśród uczestników podczas zajęć.

 

 6. "Polityka równych szans w organizacjach pozarządowych (NGO)"
16-18 czerwca 2010 r., Połczyn Zdrój
Prowadzenie: Katarzyna Błaszczyk, Jarosław Namaczyński

Szkolenie miało na celu przybliżenie problematyki płci kulturowo-społecznej, zjawiska dyskryminacji ze względu na płeć oraz zapoznanie z polityką równości szans. Została omówiona strategia gender mainstreaming i bariery równości. Następnie uczestnicy zapoznali się z realizacją polityki równościowej w Polsce i Unii Europejskiej i jej podstawami prawnymi. Prowadzący przedstawili również przykłady dobrych praktyk realizacji zasad równości szans w działaniach organizacji pozarządowych (NGO).

 

 7. "Zarządzanie finansami w ekonomii społecznej. Klauzule społeczne w prawie zamówień publicznych"
22-24 września 2010 r., Połczyn Zdrój
Prowadzenie: Małgorzata Niemkiewicz

Podczas szkolenia uczestnicy zapoznali się z głównymi zagadnieniami związanymi z działalnością finansową przedsiębiorstw społecznych. Zdobyli umiejętność wypełniania dokumentów używanych w codziennej pracy oraz znajdowania dostępnych źródeł finansowania dla swoich pomysłów w ramach prowadzonej działalności, również dzięki samodzielnej pracy z komputerem w ramach zajęć praktycznych. Prowadząca omówiła także temat klauzuli społecznych w prawie zamówień publicznych.

8. „Organizacja przedsięwzięć ekonomii społecznej”
27-29 października 2010 r., Połczyn Zdrój
Prowadzenie: Agnieszka Marczak

W podstawy organizacji przedsięwzięć z zakresu ES uczestników wprowadziła Agnieszka Marczak, która następnie zapoznała grupę z metodami wspierania podmiotów ES przez instytucje rynku pracy (tzw. IRP). Prowadząca omówiła rolę IRP w działalnosci sektora ES, czyli formalnych możliwości współpracy z tym sektorem (ustawa o instytucjach rynku pracy, spółdzielniach socjalnych, manifest ES). Zaprezentowane zostały również metody koordynowania działań na rzecz i we współpracy z sektorem NGO - etapy koordynacji (czyli planowanie, realizacja, stały monitoring, podsumowanie) oraz specyfika pracy sektorów (różnice w kulturze organizacji i ich rola w procesie planowania i realizacji przedsięwzięć). 

9. „Zakładanie i prowadzenie spółdzielni socjalnych”
24-26 listopada 2010 r., Połczyn Zdrój
Prowadzenie: Łukasz Wójcicki


Było to ostatnie szkolenie z cyklu 9 szkoleń specjalistycznych. Zostały omówione podstawy prawne jak ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, prawo spółdzielcze, ustawa o spółdzielniach socjalnych oraz cele powołania spółdzielni socjalnej. Wskazano różnice pomiędzy spółdzielnią a firmą prywatną. Uczestnicy dowiedzieli się, jak założyć spółdzielnię socjalną, jak wygląda spotkanie założycielskie i jakie dokumenty są w tym celu wymagane. Ponadto prowadzący wskazał skąd i o jakie wsparcie finansowe można się ubiegać na uruchomienie społdzielni socj. oraz zapoznał z zasadami pisania biznesplanu na pozyskanie dofinansowania z PUP. Poruszone zostały również zagadnienia związane z zamówieniami publicznymi (wyszukiwanie konkursów, tworzenie ofert i wyjście z ofertą do klienta), prowadzeniem księgowości i marketingu spółdzielni socjalnych.

 

Szkolenia organizowane są w ramach projektu „Z korzyścią dla regionu. Rozwój ekonomii społecznej” współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 

Aktualności rss

Zakończenie działalności projektu.

2 stycznia 2013 rok. Chcielibyśmy poinformować, że w dniu 31.12.2012 roku zakończyła się realizacja projektu pod nazwą "Z korzyścią dla regionu. Rozwój ekonomii społecznej...


III Międzypowiatowye Targi Ekonomii Społecznej w Białogardzie.

W dniu 29 września 2012r. odbyły się się III Międzypowiatowe Targi Ekonomii Społecznej w Białogardzie, realizowane w ramach projektu „Z korzyścią dla regionu. Rozwój ekonomii społecznej. II Edycja”.


Odbyła się wizyta studyjna w dniach 13-15 czerwca 2012 roku

W dniach 13-15 czerwca 2012 roku odbyła się wizyta studyjna w Paprotach.


Forum współpracy partnerskiej w dniach 28-29 maja 2012 roku.

W dniach 28-29 maja 2012 roku odbyło się forum współpracy partnerskiej, organizowane w ramach projektu "Z korzyścią dla regionu.


Newsletter

Aby otrzymywać najświeższe informacje Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie, wpisz e-mail:


Z korzyścią dla regionu
Rozwój ekonomii społecznej


kapitał ludzki WUP Szczecin ekonomia społeczna europejski fundusz społeczny
flat update